Öpün Elini!

24 Haziran seçimleri tamamlandı. Seçimin galipleri konusunda elbette gelecek günlerde tartışmalar olacaktır.

Ancak, kim ne derse desin bu seçimin tek sonucu var: “Erdoğan’ın rakipleri tarafından eli öpülecek bir lider olması”

Peki neden?

En büyük rakibi Muharrem İnce’nin CHP’nin sınırlamalarını bir ölçüde kaldırarak yarattığı havaya rağmen Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turda kazanmasını bildi.

Üstelik bunu, ekonomik kriz kapıda beklerken, döviz hareketleri manşetlere taşınırken, patates, soğanın bile kilosu 5 liralara çıkmışken başardı.

 

Erdoğan bu sefer gidecek diye düşünenlere Recep Tayyip Erdoğan isminin halktaki karşılığını 24 Haziran seçimlerinde bir kez daha kanıtladı.

 

Önce sistemi getirdi, şimdi “Başkanı” oldu.

 

24 Haziran seçimlerinde ilk turda Cumhurbaşkanı seçilerek, Türkiye’yi 20 yıl yönetmek gibi tekrarlanması zor bir başarıya imza attı.

 

Bugüne kadar karşısına kim çıktıysa ezip geçti.

 

Kutuplaştırma stratejisi başarılı oldu. Kemik bir oya sahip ve ne tür olumsuzluklar olursa olsun bu kesimden oy alması garanti. 24 Haziran seçimleri bunu bir kez daha gösterdi.

 

Rakiplerinin her türlü siyasi hamlelerini savuşturmada usta. “Üstün bir siyasi stratejist.”

 

AK Parti, 24 Haziran seçimlerinde 293 milletvekilinde kalarak 16 yıl sonunda Meclis çoğunluğunu kaybetse de ittifak adımı ile bunun olası olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırmış oldu.

 

Bazı konularda MHP ile birlikte hareket etmesi gerekecek olsa bile, MHP’nin geleceğinin de bir ölçüde kendisine bağlı olması nedeniyle rahat olacağı bir dönemde, Türkiye’nin yönetim sistemini büyük ölçüde tek başına, kendi vizyonuna paralel olarak kurma şansını elde etti.

 

Erdoğan’ın karşısına bugüne kadar çıkan liderlerin hayal bile edemeyeceği başarılar bunlar.

 

Siyasi görüşümüz ne olursa olsun “Adam”ın hakkını teslim etmek farz.

 

24 Haziran seçimlerinden sonra rakiplerine söylenecek tek söz ise “Öpün Elini”

 

Ömer ÇAYIRLI
trburada.com
25 Haziran 2018