Rusya’da Dünya Kupası Krizi: Olimpiyat Çocuklarından Sonra Dünya Kupası Çocukları

Rusya 2018 Dünya Kupası için ev sahipliği heyecanı yaşarken ülkede garip bir tartışma başladı. Tartışma Rus kadınlarının kupa için gelenlerle birlikte olup olmaması. Bu söylemi ortaya atan kişi de Komünist Parti üyesi Tamara Pletnyova. 70 yaşındaki siyasetçi ve aile komitesi üyesi Rus kadınlarının yabancılardan hamile kalabileceğinden korktuğunu belirtiyor.

“OLİMPİYAT ÇOCUKLARI” OLAYINI HATIRLATTI

Hatta 1980 Moskova Olimpiyatları esnasında yaşanan “Olimpiyat Çocukları” olayını hatırlatıyor. 28 yıl önce gerçekleşen oyunlara gelen sporcular ve turistlerin Rus kadınlarla ilişkiye girmesiyle doğan çocuklar ülkede ayrımcılığa maruz bırakılmıştı.

“PUTİN’DEN AÇIKLAMA”

Ülkedeki bazı kesimler, Rus kadınların Dünya Kupası için gelen turistlerden uzak durması çağrısı yaparken Rus kadınların dünya kupasına gelen turistlerle yatmasına ilişkin tartışmalara devlet başkanı Putin de dahil oldu. Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov muhabirlere, “Rus kadınlarının kendilerini bağlayan bir iş, istediklerini yapabilirler. Çünkü onlar dünyanın en iyi kadınları” açıklaması yaptı.